Lightning protection

  Tel.:70/331-8963;70/940-8783

Kövics and his son - electrician : Electric installation, touch protection, lightning protection, alarm mending, eph. We count on you, you may count on us . We wait for his call. . 06/70-331-8963 or 06/70-940-8783

Villámvédelem

Szavazzon az oldalunkra
    Kiváló!
    Nagyon jó
    Jó
    Közepes
    Rossz

.: MSZ 274 2M:2001 kivonat :.

villámvédelem

Amennyiben az adott épület külsõ villámvédelmi rendszerrel rendelkezik, úgy az MSZ 274 2M:2001 szabvány megjelenését követõen kötelezõ jelleggel eleget kell tenni a belsõ villámvédelem követelményeinek.

Az épület villámvédelmi felfogórendszerét érõ villámcsapás esetén ugyanis az épületen belül káros és veszélyes potenciálkülönbségek alakulhatnak ki. Az elektromágneses villámimpulzus által elõidézett másodlagos hatások ellen elszigetelés útján érdemben nem lehet védekezi, mert túl nagy értékû túlfeszültségek megjelenésével kellene számolni. Ezért csak potenciálkiegyenlítést lehet alkalmazni, ami a potenciálkülönbségek felléptét villamos kapcsolat létesítésével akadályozza meg.

Ennek két megoldása alkalmazott:

  • A potenciáljukban azonos (villamos úton összeköthetõ) szerkezeteket egypotenciálra hozás céljából össze kell kötni egymással, valamint az épület földelõrendszerével.


  • Az eltérõ potenciálú, illetve fémesen össze nem köthetõ szerkezetek, pontok közé a potenciálkülönbséget behatároló túlfeszültség-korlátozó eszközöket kell beépíteni
  • .


    .:Villámhárítás:.

    A Zafír nevû villámfigyelõ- és mérõrendszer mérési eredményei szerint Magyarországon a fõld felszínét ért villámcsapások száma évente km2-enként 2-4 között van. 1999-ben több mint egymillió villámot regisztráltak, ebbõl kétszázezer villámcsapás felhõföld, nyolcszázezer pedig felhõ-felhõ közötti kisülés volt. A veszélyzóna területével számolva a másodlagos hatás éves szinten km2-enként több mint hatszáz. Vagyis nem elhanyagolható veszéllyel állunk szemben.


    Mi is a villám? Az eltérõ töltésû felhõtömegek, illetve a felhõ és a föld között fellépõ elektromos kisülés. A villám ívcsatorna átmérõje csupán néhány centiméter, de az ívkisülés fényereje egymillió darab százwattos izzólámpa fényének felel meg. Annak ellenére, hogy ez az energia csupán a másodperc ezred-milliomodrészéig hat, ha a villám a védelem nélküli tetõt találja el, anyagától függõen (fazsindely, bitumenes zsindely, tetõlécezet stb.) a tetõ lángra kaphat. Ha a villám a kéménybe csap, az szétrobbanhat. Ha a házba vezetõ légvezetéket éri, kiéghetnek, kiolvadhatnak a vezetékek, biztosítékok, tönkremehetnek a háztartási és elektronikai berendezések (telefonközpont, telefonok, számítógép, tv, rádió, magnó, CD-játszó, házimozi).

    A jól kiépített villámvédelem többlépcsõs rendszer. Az elsõdleges vagy külsõ villámvédelem az épület tetõszerkezetének meghatározott részein a szabványok elõírásainak megfelelõen elhelyezett villámhárító, amely - megkönnyítve a kisülés létrejöttét, magán keresztül levezeti a talajba a villám energiáját anélkül, hogy az épületben mechanikai vagy hõ okozta károsodás, tûz, robbanás keletkezne.
    Amikor villámcsapás éri a villámhárítót, az elvezeti az áramot a földbe, a levezetett áram egy része azonban behatol az elektromos hálózatba, és a túlfeszültség tönkreteheti az érzékeny elektronikai eszközöket, rosszabb esetben elektromos zárlatot, tüzet okozhat. Ha az épület szabadvezetékes hálózatokhoz (oszlopokon vezetett villanyvezetékhez, telefon- vagy kábeltévé-hálózathoz) csatlakozik, e vezetékeken keresztül a villám áramának egy része szintén a ház elektromos hálózatába juthat, és túlfeszültséget hozhat létre.

    A túlfeszültségekkel szembeni legprimitívebb védekezési mód mindenki által ismert. Zivataros idõben ajánlatos az antennavezetéket kihúzni a TV-készülékbõl, a bejövõ telefon-fõvezetéket az alközpontból, minden készülék villásdugóját a konnektorból, esetleg fõkapcsolóval megszakítani a házba érkezõ elektromos betáplálóvezetéket. Erre azonban nincs mód, hiszen nem mindig vagyunk otthon vihar készültekor, vagy egyéb praktikus okokból nem célszerû minden külsõ kapcsolatot megszakítani.

    Ez elkerülhetõ a belsõ villámvédelem, és a többlépcsõs túlfeszültség védelem kiépítésével.
    A hálózatot elsõ lépcsõben az erõsáramú csatlakozószekrényben elhelyezett szikraközökkel védik a több száz vagy ezer voltot meghaladó túlfeszültségektõl.
    A villámcsapás másodlagos hatásaként létrejövõ elektromágneses erõtér által keltett indukció, valamint elektrosztatikus feltöltõdésbõl származó túláramok energiája még mindig nagyon nagy, ezért a második lépcsõben a védendõ eszközök elé a hálózati betáplálás, valamint a jelvezetõ kábelek készülékbe csatlakozása közé elhelyezett varisztoros túláramvédõkkel, a harmadik zónában pedig feszültségkorlátozó zenerdiódás, szupresszordiódás, finom túlfeszültség-védõ biztosítókkal védenek minden egyes érzékeny elektronikai szerkezetet.
    A megbízhatóan mûködõ túlfeszültség-védelem kialakításához még egy kis lakásban sem elegendõ annyit megtennünk, hogy egy szupermarketben megvásárolható, egyszerû túláram-korlátozó adaptert a konnektorba dugunk. Érdemes szakcéghez fordulni, hogy szükséges-e speciális védelmet terveztetni, telepíttetni, s amennyiben igen, akkor milyet. Munkaeszközeink, pótolhatatlan adataink, értékes szórakoztató- elektronikai berendezéseink hathatós megóvása megkívánja ezt a lépést, még ha igen jelentõs kiadással is jár.

    Msz272

    Villamvédelem

    Sámathy Tamás / www.alomhaz-alomkert.hu



    electric installation : lightning protection : touch protection